Bir web sitesinin hangi programlama dilinde yapıldığını nasıl öğrenebilirsiniz?

by Admin Şubat 16, 2017

Güzel ya da işlevsel bir web sitesiyle karşılaştığımda, hangi programlama dili kullanılarak tasarlandığını çoğu zaman merak ederim. Bir web sitesinin hangi programlama dilinde yapıldığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Önceden, sitenin url’sinde dosya uzantılarını görebilirdiniz. Örneğin,
Bir url /sayfa.php gibi biterse, o site PHP’de yazılmıştır
url /sayfa.jsp ile bitiyorsa JSP(Java server pages) Java’da yazılmıştır.
url /sayfa.asp ile biterse, ASP.NET’te yazılmıştır.

Ancak, günümüzde çoğunlukla web uygulamaları yukarıdaki gibi değildir, URL’de yalnızca bir ad görürsünüz herhangi bir dosya uzantısı görmezsiniz. Http header’lar, çerezler, stil sayfaları ve kaynak yorumlar ip uçları verse de bazı araçlardan faydalanmak işimizi çok daha kolaylaştırır çok daha net sonuçlar verir.

Site ayrıntılarını sorgulamak için güzel araçlar (şüphesiz çok daha fazlası vardır):

  • BuiltWith
    Builtwith, bir site çerçevesini belirlemek için çok güçlü bir araçtır. Builtwith daha da ileri giderek sitenin Sunucu bilgilerini, İçerik Yönetim Sistemini, Kullanılan çerçeve, reklamcılık, Analytics ve izleme, Javascript kütüphanelerini, Ses / Video medyasını, kullanılan Widget’lar, Belge Bilgileri ve Kodlama türü dahil olmak üzere bir web sitesinin daha derin detaylarını verir.
  • W3Techs 
    W3Techs bir web sitesinin tüm detaylarını verir. Bunlar Web sitesi arka planı, İçerik Yönetim Sistemi, Sunucu taraflı programlama dilini, İstemci taraflı programlama dilini, Javascript kütüphanesini, İşaretleme dilini, Karakter Kodlama, Görüntü dosyası formatları, Site öğeleri, SSL Sertifika yetkilileri, Sosyal Widget’ler, Web sunucusu, Trafik Analizi Araçlarını, Reklam ağı, Dil ve Teknoloji Puanını içerir. Araç, bir programcı için son derece yararlı olan bir web sitesinin nihai derin bilgilerini verir. Bu araç Chrome ve Firefox için tarayıcı eklentisi olarak da mevcuttur.

Firefox eklentileri:

  • WappalyzerCMS, çerçeveler / kütüphaneler, e-ticaret, mesaj panoları vs. (Müthiş bir araç mutlaka göz atın)
  • Domain DetailsIP, ülke ve web sunucusu ayrıntıları
  • Library DetectorKullanılan Javascript kütüphaneleri

Chrome eklentileri:

Yer İşaretleri:

  • WTFrameworkKullanılan Javascript çerçevesini gösterir

Yasin NAR

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur