Bir wordpress sitesinin hangi temayı kullandığını öğrenmek |

Bir wordpress sitesinin hangi temayı kullandığını öğrenmek

Bir wordpress sitesinin hangi temayı kullandığını öğrenmek

by Admin Aralık 02, 2016

WordPress ile ilgili zaman zaman yazıyorum. Nasıl yazmayayım!.. Kullanım kolaylığı, pratikliği, yapabildikleri bakımından harika fırsatlar sunan bu  İçerik Yönetim Sistemi’ni (Content Management System – CMS) çok popüler kurumlar dahi kullanmaktadır. Microsoft Türkiye, Mercedes-Benz Türkiye, İstanbul Üniversitesi bunlardan birkaçı… WordPress, bildiğiniz üzere PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir cms’dir. CMS’ler sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği platformlardır.

Farklı ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen binlerce wordpress temasından kendinize uygun olanı ücretli yada ücretsiz internetten indirip, gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. WordPress, rakiplerine göre oldukça başarılı ve zengin özelliklere sahiptir. Bir web site şablon yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir. Bu da bir sorun olduğunda size yardımcı olabilecek milyonlarca insan anlamına gelmektedir.

wpsmackdown.com sitesinde de belirtildiği üzere Kasım 2015’te W3Techs tarafından yapılan araştırmaya göre dünya üzerinde kullanılan her dört web sitesinden birinin altyapısını WordPress oluşturuyor. Biraz daha detaya inersek, Dünyadaki sitelerin %46.5’i CMS iken bu CMS sitelerin %58.5’ini WordPress oluşturmaktadır. Başka bir deyişle tüm dünyadaki sitelerin %27.2’si wordpress alt yapısını kullanmaktadır.

WordPress alt yapısını kullanan web sitelerin en önemli bileşeni hiç şüphe yokki temalardır. Temayı değiştirmek tüm web sitenin görünümünü bir anda değiştirmek demektir. Bu nedenle bazen bir yerlerde gördüğümüz bir web sitesinin WordPress sitesi olup olmadığını, eğer wordpress sitesi ise hangi wordpress temasına sahip olup olmadığını öğrenmek isteriz. Bunu öğrenmek için çeşitli yöntemler olsa da benim internette görüp beğendiğim bu konuda oldukça başarılı bir web sitesi var: wpthemedetector

Bu site beğendiğimiz bir web sitesinin wordpress kullanıp kullanmadığını, kullanıyorsa kullandığı temanın ne olduğunu, yüklü eklentilerini (hepsi olmasa da) ve site popülerlik puanı (Alexa Rank) gibi bir çok bilgiyi bize sunmaktadır.

Yasin NAR

Sosyal Medyada Paylaş

E-Posta Bülteni

Sitede çıkan son yazılardan haberdar olmak için e-mail adresinizi bırakın!

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur