2. Sata HDD Disk yuvasını taktıktan sonra dizüstü bilgisayar tamamen kapanmıyor güç ışığı açık kalıyor?

by Admin Ocak 02, 2017

Dizüstü bilgisayara 2. Sata HDD disk yuvasını taktıktan sonra dizüstü bilgisayar kapanmıyor güç ışığı açık kalıyor?

DVD sürücüyü çıkarıp yerine yeni aldığım bir sabit diski taktım ve şimdi dizüstü bilgisayar tamamen kapanmıyor güç ışığı hala yanıyor? Gibi problemlerinizin cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

Geçenlerde yaşadığım bir bilgisayar donanım problemi beni uzun süre uğraştırdı. Nihayet sorunu çözdüm. Aynı sorunu yaşayanlar için çözümü paylaşıyorum.

Dizüstü bilgisayarımdaki DVD sürücüyü söküp onun yerine yeni aldığım 2.5” HDD yuvasını (HDD Caddy) taktım. Bu HDD yuvasının içine de ikinci hard diski taktım.

Diz üstü bilgisayardaki her iki hard disk gayet iyi çalışıyor ancak ekran düzgün kapanmıyor! Shut Down yaptığımda  windows kapanıyor, ekran kararıyor ama güç ışığı kapanmıyor hala açık. Yani bilgisayar tam kapanmıyor. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutmam gerekiyor. Eğer güç düğmesini basılı tutarak tamamen kapatmazsanız bilgisayarın birkaç saatte çok ısındığını farkedeceksiniz. Ayrıca basılı tutarak kapatmak hard diski de öldüreceği için bu duruma acil bir çözüm bulmam gerekiyordu.

Control Panel >> Power Options penceresiyle ilgili verilen öneriler, bios yada sürücü güncellemeleri ile ilgili öneriler yada işletim sistemini formatlama gibi önerilerin hiçbiri sizin işinize yaramayacaktır, dikkate almayın. Çünkü sizin probleminiz donanımsal. En azından benim için öyleydi.

Çözüm: 2.5” SSD disk yuvasının sağdan 3. pini ground sinyaline bağlanmamalıdır. 2.5” SSD disk yuvasının devre kartındaki bu sağdan 3.pin bağlantısını (aşağıdaki ilk resimde kırmızı renkli olarak gösterilmektedir) ortadan kaldırarak problemi çözdüm. Aşağıdaki 2.Resimde bu 3.pin bağlantısının kesildiğini görüyorsunuz. Siz de ya bunu yapın yada yeni bir SSD disk yuvası alın.

İlk resimde istenmeyen bağlantıya sahip devreyi görüyorsunuz(HATALI).

1.Resim

1.Resim

İkinci resimde değiştirilmiş devreyi görüyorsunuz(DOĞRU).

2.Resim

2.Resim

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur