Kısayol virüsü nasıl temizlenir

by Admin Ekim 18, 2015

kv1 Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığım bir virüsten bahsetmek istiyorum. Kısayol virüsü… Çoğu insan bellek içindeki görünmeyen dosya ve klasörleri açma sorunu olarak aratmış olsa da bu problemin kaynağı kısayol virüsüdür. Bu virüs usb belleklere bulaşıyor. Bellek içindeki tüm dosyaları gizliyor ve sürücü ismiyle bir kısayol oluşturuyor. Dosyalarımızı görmek için bu kısayolu çift tıkladığımızda virüsü de aktif etmiş oluyoruz. Dosyalarınıza ulaşmanıza rağmen bu kısayolu silemiyorsunuz. Bazen bellekte kısayol bile oluşturmadan tüm dosyaları gizliyor. Böylece usb belleğinizdeki bütün dosyaların silindiğini düşünüyorsunuz. Bir ara beni de zor durumda bırakan bu virüsten nasıl kurtulacağınızı ve dosyalarınızı tekrar nasıl görünür hale getireceğinizi anlatacağım.

Öncelikle Flash belleklerimizi nasıl temizleyeceğiz onu görelim:kv2

1. Öncelikle kısayol virüslü usb belleğinizi bilgisayara takıyorsunuz. Taktıktan sonra kesinlikle usb bellek içindeki kısayol simgesine tıklamıyoruz! Eğer buna tıklarsak virüsü aktif etmiş olursunuz.

2. Bellek klasörünün “Düzenle” menüsünden “Klasör ve Arama Seçenekleri” ni tıklıyoruz ve açılan pencereden Görünüm sekmesine giriyoruz. Bu pencerede öncelikle “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçeneğini aktif yapıyoruz. Aynı pencerede “Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle” seçeneğini pasif yapıyoruz.

3. Usb belleğimizin içinde isimsiz bir klasör oluşacak. Onun içinde tüm dosyalarınızı görebilirsiniz. Burada soluk renkli olan dosya haricindeki (o bizim dosyamız değil) tüm dosyalarınızı seçip usb belleğin ana dizinine(bir üst seviyeye) taşıyın.

kv3

4. Şimdi bellek ana dizinine taşıdığımız dosyalarımız haricindeki tüm dosyaları (yani kısayol ve soluk renkte olanların hepsini) seçip delete tuşuna basarak siliyoruz. Uyarılar çıksa da evet deyip silme işlemine onaylıyoruz.

kv4

5. Son olarak Klasör ve Arama Seçenekleri‘ndeki ayarları tekrar eski haline yani  “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri gösterme” seçeneğini ve “Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle” seçeneğini aktif yapıp işlemimizi sonlandırıyoruz.

Usb belleğimiz artık temiz.

***

Usb belleği yazmaya karşı korumalı hale getirmek ve içinde yazmaya izin verilen bir klasör oluşturmak

6. Usb belleğinize bu tür virüslerin bir daha bulaşmasını önlemek için ise “Usb belleği yazmaya karşı korumalı hale getirmek ve içinde yazmaya izin verilen bir klasör oluşturmak” gerek. Peki bunu nasıl yapıyoruz.

6.1. Önce Usb bellek içindeki bütün dosyalarınız silineceği için yedekleme yapınız. Dosyalarınız yedekledikten sonra Bilgisayarım penceresini açarak Usb bellek simgenize farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz. Açılan menüden Biçimlendir menüsüne tıklıyoruz. Biçimlendirme penceresinde Dosya Sistemi seçeneğini NTFS olarak değiştiriyoruz. Ardından Başlat Seçeneğini seçerek biçimlendirmeyi yapıp pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra USB belleğimizin içine fare ile Sağ tuşu ile tıklayıp açılan menüden Yeni sonra Klasör seçeneklerini seçip yeni bir klasör oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz klasöre bir isim veriyoruz (Örneğin ben DEPO ismini verdim.)

kisayolvirusu61

6.2. Klasör oluşturduktan sonra Usb belleğe okuma ve listeleme işlemi verip yazma işlemini kaldıracağım. Bunun için Bilgisayarım penceresini açarak Usb bellek simgenize farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz. Açılan menüden Özellikler menüsüne tıklıyoruz. Özellikler penceresinde Güvenlik sekmesine tıklıyoruz. Sonra Düzenle butonuna tıklıyoruz. Açılan İzinler penceresinde sadece 3 adet izini işaretli bırakıyoruz diğer seçenekleri kaldırıyoruz.  Okuma ve YürütmeKlasör içeriğini ListelemeOkuma seçenekleri işaretli kalacaktır. İzinleri  işaretledikten sonra pencerelerin Tamam butonlarına basarak çıkıyoruz.

kisayolvirusu62

6.3. Şimdi yukarıdaki izin işemini klasör için yapıyoruz. Ancak burada yazma işlemine izin veriyoruz. Usb belleğimizde oluşturduğunuz klasör simgenize farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz. Açılan menüden Özellikler menüsüne tıklıyoruz. Açılan Özellikler penceresinden Güvenlik sekmesini açıyoruz ve Düzenle butonuna basıyoruz. Ardından tüm izinleri verip Tamam diyerek pencereleri kapatıyoruz.

kisayolvirusu63

Artık USB belleklerinizi bu virüse karşı güvenle sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Artık Usb belleğe direk dosya yada klasör kopyalanamayacak. Usb belleğe dosya yada klasör kopyalarken onları bu klasör içine atmanız gerekmektedir.

Bilgisayardan virüsü kaldırmak için ise:

7. Bu virüs söz konusu olduğunda birçok antivirüs programı işe yaramıyor. İlginç olan ise Microsoft Security Essentials işe yarıyor. Ücretsiz olarak sitesinden indirip kurun ve güncelleyin. Güncel olması önemli.

Microsoft Security Essentials indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

Bilgisayarı Microsoft Security Essentials ile tarayın ve bulacağı “Win32/Gamarue”  virüsünü silmek için Bilgisayarımı Temizle deyin, bilgisayarınız kapanıp açıldığında virüsten arınmış olacaktır.

Artık bilgisayarınız da bu virüsten temizlenmiştir.

“Bu bilgileri ne kadar çok kişiyle paylaşırsanız,  şahsi dosyalarınızın zarar görmesini ve virüsün çevrenize ve size yayılmasını o kadar çok önlersiniz”

Yasin NAR

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur