Web Sayfa Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

by Admin Şubat 27, 2017

Web sayfa yönlendirme veya web site yönlendirme kullanıcıların erişmek istediği sayfa adresini web tarayıcıya yazıp enter yaptığında başka bir web sayfasına yönlendirilmesi işlemidir. Bir web sayfasını çok çeşitli nedenden ötürü başka bir web sayfasına yönlendirmek isteyebiliriz. Peki web sayfasını başka bir sayfaya nasıl yönlendireceğiz.

1.Yöntem: Meta etiketini kullanarak yönlendirme yapmaktır.

Yönlenmesini istediğiniz sayfanın html kodlarını açın.
<head> ile </head> arasına
<meta http-equiv=”refresh” content=”1; URL=http://www.yasinnar.com/eskisite/index.html”> kodu gibi bir kod yazın. Bu kod sayfaya giren kişiyi 1 saniye sonra belirtilen adrese otomatik olarak yönlendirir. Burada süreyi ve yönlenecek URL’yi siz kendinize göre ayarlayın.

Eğer siteniz html sitesi değilse bir php veya aspx sayfası yada wordpress gibi bir içerik yönetim sistemi ise yine meta etiketini kullanabilirsiniz. index.php (veya index.aspx) sayfanızı açıp en üst satıra aşağıdaki kodları yerleştirin.

<html>
<head>
<meta http-equiv=”refresh” content=”1; URL=http://www.yasinnar.com.tr/eskisite/index.html”>
</head>
</html>

<?php
/**
* Front to the WordPress application. This file doesn’t do anything, but loads
* wp-blog-header.php which does and tells WordPress to load the theme.
*
* @package WordPress
*/

/**
* Tells WordPress to load the WordPress theme and output it.
*
* @var bool
*/
define(‘WP_USE_THEMES’, true);

/** Loads the WordPress Environment and Template */
require( dirname( __FILE__ ) . ‘/wp-blog-header.php’ );

Ancak bu yöntem content değeri sıfır bile olsa eski url’yi gösterir sonra yönlenir. Dolayısıyla pek tercih edilmez.

2.Yöntem: Eğer yönlendirilecek sayfanız php yada aspx ise tıpkı html’deki meta kodu gibi php ve asp.net’e has yönlendirme komutlarını da kullanabilirsiniz. Daha çok site içindeki sayfa yönlendirmelerinde kullanılır.

PHP sayfaları için:

<?
header ("Location:http://www.yasinnar.com/eskisite/index.html");
?>

ASP.NET sayfaları için:

<%
Response.Redirect "http://www.yasinnar.com/eskisite/index.html"
%>

3. Yöntem: Web sunucusu yapılandırma dosyası .htaccess’i kullanarak yönlendirme yapabilirsiniz. .htaccess kodunuzdaki küçük bir hatanın WordPress sitenizi erişilemez hale getirebileceğini ve Internal Server Error gösterebileceğini unutmayın. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yapmadan önce .htaccess dosyanızı yedeklemeniz önemlidir. .htaccess dosyanızı düzenlemek için bir FTP istemcisini kullanarak web sitenize bağlanmanız gerekir. .htaccess dosyası WordPress sitenizin kök dizininde bulunur. .htaccess dosyanızı burada göremiyorsanız, FTP istemcinizi gizli dosyaları göstermeye zorlamanız gerekir. (Filezilla’da ilgili kök klasör seçili iken Server menüsünün altında Force showing hidden files’ı seçerek yapabilirsiniz) .htaccess dosyasını Not Defteri gibi herhangi bir düz metin düzenleyicisinde düzenleyebilirsiniz. Kök dizindeki .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu yazıp kaydediyoruz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com.tr[nc]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yenisite.com.tr/$1 [r=301,nc]

.htaccess dosyası (hypertext access), web sunucu yapılandırmasından bağımsız bir yönetimi mümkün kılan dizin-seviyesinde bir yapılandırma dosyasıdır. Web dizini içerisinde yer alır ve web sunucunun genel yapılandırma ayarlarının bazılarını içerisinde bulunduğu dizin için geçersiz kılarak yeni kurallar eklenebilmesini sağlar. htaccess dosyası bir çok amaçla kullanılır. Daha detaylı açıklama için buraya gözatabilirsiniz. SEO açısından .htaccess yönlendirmeleri için de buradan faydalanabilirsiniz.

4. Yöntem: Eğer WordPress içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız en pratik yol bir eklenti kullanmaktır. Bu konuda oldukça başarılı bir eklenti var: “Redirection“. John Godley’nin bu eklentisi ile nasıl yönlendirme yapılacağını aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz.

Yasin NAR

3 Yorum

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur

 • Hocam ben Asp.net ve MVC de template gomme yontemi ile site yapiyorum.statik bir site yapiyorum şuanda ve header kısmına musterilerimiz diye bi kisim eklemem gerekiyor (bu kisim normalde template de yok).musteri buraya tiklayinca baska bir siteye gitmesi gerekiyor.ama bi turlu beceremedim.yardimci olursaniz cok memnun olurum.

  Cevapla
  • Admin

   Hangi elemanı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer bir link button kullanıyorsanız kod sayfasında click olayına aşağıdaki gibi bir kod yazıp sorununuzu çözebilirsiniz. a etiketi ile de yönlendirme yapabilirsiniz.
   protected void LinkButton1_Click(object sender, EventArgs e)
   {
   Response.Redirect(“BaglanilanSayfa.aspx”);
   }

 • Admin

  eğer hyper link ise şöyle bir yönlendirme yaparsınız
  < asp : HyperLink ID = "HyperLink1" runat= "server" NavigateUrl = "~/BaglanilanSayfa.aspx" > Buraya tıklayın
  Kısaca yönlendirme yapacağınız elemana bağlı istediğiniz işlem.
  İyi günler

  Cevapla