Dijital Medyanın Tüketiciye ve İşletmeye Sağladığı Faydalar

by Admin Ocak 19, 2015

İnsan ilişkileri online sosyal ağların yaygınlaşmasıyla çok büyük bir değişikliğe uğradı. Dijital medyanın ortaya çıkışı ve web tabanlı sosyal platformlarındaki hızlı büyüme insanların faaliyetlerini ve birbirleriyle etkileşimlerini önemli ölçüde değiştirdi. Gerçek dünyadaki sosyal ilişkiler sanal dünyaya taşındı. Bu dijital boyuta geçiş hem tüketicilere hem de şirketlere bazı faydalar getirdi.

Dijital Medyanın Tüketiciye Sağladığı Faydalar:

 • Verimlilik (kısa zamanda çok iş): Bir yandan online bankacılık ile ödemeler gerçekleştirilirken diğer yandan müşteriye fiyat teklifi gönderiyor yada online alışveriş yapabiliyorsunuz.
 • Kolaylık: Tüm bunları yerinizden kalkmadan gerçekleştirirsiniz.
 • Daha fazla bilgi elde etme: Bir ürün veya şirket ile ilgili bilgileri bilen, tanıyan birine gerek kalmadan arama motorları ile elde edebiliyorsunuz.
 • Daha geniş ürün ve fiyat seçenekleri: Günlük yaşamınızda bir ürünle ilgili ulaşabileceğiniz birkaç mağaza, dükkan vs. olabiliyor iken online alışveriş siteleri ile geniş ürün ve fiyat seçeneklerine ulaşabilirsiniz.
 • Düşük maliyet: Geniş ürün ve fiyat seçenekleri sunan web siteleri ürün için harcayacağınız emek, zaman ve para kaybından tasarruf ettirir.

Peki dijital ortam şirketler açısından ne anlam ifade ediyor? Müşteriler sosyal medyada ise, firmalar da sosyal medyada olmalıdır. Geçmişte pazarlamacılar firma veya ürünlerle ilgili bilgi yaymak için e-posta pazarlaması, doğrudan pazarlama, tele-pazarlama, web siteleri, televizyon, radyo vb. araçları kullanıyorlardı. Bu konuda geçmişle şimdiki arasındaki önemli fark online iletişim araçları ile artık müşterilerin firmalara yanıt verebilmesidir. Müşterinin bir firmayla yada bir ürünle ilgili olumlu veya olumsuz fikri sosyal ağlar sayesinde çok hızlı bir şekilde birçok insana ulaşmaktadır. Aslında şunu söyleyebiliriz: “İkna gücü odağı artık firmaların reklamlarından, aynı ürün veya hizmeti deneyimleyen kişilerin fikirlerine doğru kaymıştır.” Bu da firmaların dijital pazarlamaya çok daha fazla önem vermelerini gerektirmektedir.

Şirketlerin dijital varlığı, kendi web sitelerini ve sosyal medya ortamlarını aktif olarak kullanması demektir. Dijital ortamın şirketlere faydaları şöyle sıralayabiliriz.

Dijital Medyanın Şirketlere Sağladığı Faydalar:

 • Müşterilerle bağlantı kurar: Günümüzde hemen hemen her kullanıcının bir email adresi yada bir sosyal medya hesabı olması onlarla kolayca bağlantı kurulmasını sağlar.
 • Marka farkındalığı sağlamak ve sürdürmek için güçlü bir araçtır: Normalde varlığımızın farkında olmayan bir hedef kitleye ulaşmayı, onlara firmanın varlığını gösterme imkanı verir.
 • Bilgi toplamayı ve geri bildirimde bulunmayı sağlar: Yeni çıkacak bir ürünün ambalaj tasarımı, marka adı veya özellikleri ile ilgili müşterilerin fikirlerine başvurularak olası bir zararın önüne geçilir. Müşterilerin taleplerine online ortamda cevap verilerek müşteri memnuniyeti sağlanır.
 • Tüketiciyle doğrudan iletişim kurmayı sağlar: Web ortamı tüm müşterilerinize, aracıyı ortadan kaldırarak doğrudan ulaşmanızı sağlar.
 • Ürün ve hizmet alışverişini tüketiciye kısa yoldan ulaştırır: Şirket olarak ürününüzü çeşitli dağıtım kanalları ile tüketiciyle buluşturabiliyorken internet sayesinde doğrudan ulaştırırsınız.
 • Şirketlerin iç ve dış ilişkilerini kolaylaştırır: Tedarikçi firmanızla ortağınızla, partner kurumlarınızla müşterilerinizle, başka şehirlerdeki birimlerinizle kısaca tüm iç ve dış iletişim akışını kolaylaştırır.

Yasin NAR

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur