Yoast SEO ve All in One SEO Pack karşılaştırması

by Admin Nisan 23, 2017

İşte burada herkesin en çok sorduğu soru:

Yoast SEO mu, All in One SEO Pack mi?

Yoast SEO ve All in One SEO Pack karşılaştırmasını aşağıda belirli kategoriler ışığında yaptım. Hangisini seçeceğinize kendiniz karar verin. Keyifli okumalar…

Yükleme ve Kurulum

Kişisel olarak Yoast SEO’nun kullanıcı arayüzü bana biraz daha iyi geliyor, çünkü daha temiz ve daha düzenli görünüyor. Bununla birlikte, genel olarak her iki aday da muhteşem bir iş çıkarıyor.

Sosyal medya optimizayonu

Her iki eklenti de sosyal paylaşım için kapsamlı destek sunmakta ve içeriğinize sosyal paylaşım ağları için önemli bilgiler ekleyebilmektedir. Yoast SEO kurulumu basitleştirirken, All in One SEO Pack çok daha fazla kontrol imkanı sunar ancak daha az deneyime sahip olanlar için bu durum bunaltıcı olabilir.

İçerik Optimizasyonu

Her ikisi de içeriğin çıktısını arama motorlarında  hızlı ve kolay bir şekilde düzenliyor. All in One SEO Pack, başlıkları ve açıklamalar belirlemenizi sağlasa da, Yoast SEO’nun eline su dökemez. All in One SEO Pack’in, Yoast SEO’da olduğu gibi bir içerik analizi aracı veya SEO puanı yok.

XML Sitemaps

Sitenizin sıralamaya girebilmesinden önce içeriğinizin öncelikle arama motorlarının dizinine eklenmesi (indekslenmesi) gerekir. Site haritaları bunun için mükemmel bir araçtır, çünkü temel olarak, web sitenizin yol haritasını sağlar ve arama motorlarına sitenizi tam olarak nasıl indeksleyeceğini söyler. Her iki eklenti de bu site haritalarını oluşturma ve arama motorlarına gönderme özelliğini destekliyor.

Yoast SEO’da, XML site haritaları için seçenekler kendi menü öğelerine sahiptir.
Site haritaları varsayılan olarak etkinleştirilir ve sitenize her içerik eklediğinizde,  otomatik olarak oluşturulur ve güncellenir. Artı, bu durum her gerçekleştiğinde, eklenti  arama motorlarına bunu bildirir. Ayarlar menüsünden, site haritanızı görüntüleyebilir, yazar arşivlerini ve diğer yazı türlerini ekleyebilir veya hariç tutabilir ve taksonomileri nasıl ele alacağınızı yapılandırabilirsiniz. Çocuk oyuncağı!..

All in One SEO Pack’te, XML site haritaları standart bir özellik değil, bahsedilen özellik yöneticisinden etkinleştirilmelidir. Bu, otomatik olarak bir site haritası oluşturur ve size ilgisi olacak her şeyi yapılandırabileceğiniz ek bir menü öğesi verir. Hangi arama motorlarının bildirileceğini ve ne sıklıkta yayınlanacağını ayarlayın, içeriğinizin bazı bölümlerini dahil edin ve hariç tutun ve sitenizi tarama ve dizine eklemek için sıklığı ve önceliği belirleyin. Artı, All in One SEO Pack, sitemize WordPress sitenizin parçası olmayan sayfalar eklemenize izin veren özel bir özelliğe sahiptir.

Her iki eklenti de XML site haritası özelliğiine sahipken, kullanımı biraz farklıdır. Yoast daha hazırdır, rakibi ise kullanıcılara daha fazla yapılandırma seçeneği sunar.

Ek SEO Özellikleri

Yoast SEO için ek özelliklerin listesi şunları içerir:

 • Breadcrumb navigation – Gezinme navigasyonu kullanışlılığı ve sayfa içi SEO’yu geliştirdiği için önemlidir diyebiliriz.
 • Bulk Editor – SEO yazılarını ve meta açıklamalarını bir seferde birkaç yazı veya sayfa için değiştirebilmenizi sağlar.
 • File Editor – robots.txt ve .htaccess için yerleşik bir metin düzenleyicisi.
 • Import/Export  – Yoast SEO, diğer web sitelerinden ve hatta diğer SEO eklentilerinden ayarları içe aktarabilir. Elbette onları da ihraç edebilir.
 • Search Console import – Sitenizi Google Search Console’a bağlayın ve  WordPress arka planınızda sitenizi nasıl doğrudan optimize edeceğinizle ilgili önemli bilgileri görün.

All in One SEO Pack için ek özelliklerin listesi şunları içerir:

 • Robots.txt Editor – Arka planda robots.txt dosyasını düzenlemenizi sağlar
 • File Editor – Buradan, hem robots.txt hem de .htaccess’i manuel olarak düzenleyebilirsiniz.
 • Import/Export – Yapılandırmanızı diğer sitelerle kolayca paylaşmak için ayarlarınızı import ve export edin.
 • Bad Bot Blocker – Kötü arama örümceklerinin sitenizi yavaşlatmasını önleyin.
 • Performans yöneticisi – Sitenizin performansı ile ilgili bilgi içerir ve size hafıza limitini (yaygın WordPress sorunlarını ortadan kaldırmak için yararlı olabilir) değiştirme olanağı verir.

Genel olarak, ek özellik listesi çok benzer. All in One SEO Pack,  Google Search Console’dan içe aktarma yapmazken ve breadcrumbs’a sahip değilken, kullanıcıların istedikleri zaman özellikleri açıp kapatmalarına izin vererek kullanıcılara daha fazla esneklik kazandırır. Eklentinin, özellikle Yoast SEO’nun sahip olmadığı performans alanında bazı ilginç ekstraları da var. Bu nedenle, her iki eklentiyi de bu alanda oldukça iyi görüyorum.

Destek, Eklentiler ve Premium Özellikler

Her iki  eklentinin de ücretsiz versiyonları için destek durumu yoktur. Sadece profesyonel sürüm sahipleri profesyonel yardım alabilir. Her iki eklenti de para vermeye değecek nefes kesen yeni özellikler sunmuyor. Genel olarak, profesyonelliğe geçecekseniz, All in One SEO Pack açıkça daha ucuz bir alternatiftir.

Yoast SEO vs All in One SEO Pack – Kazanan Kim?

İki lider WordPress SEO eklentisi arasındaki düello oldukça yakın. Her ikisi de, sitenizin arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek için harika iş çıkaran mükemmel çözümlerdir.

Şahsen ben Yoast SEO’yu tercih ediyorum. İçerik analizi özelliğini seviyorum ve eklenti beni asla hayal kırıklığına uğratmadı. Yoast, bana göre çok daha düzenli, temiz ve tamamen kullanıcı dostu bir ambalaja sahip. Bununla birlikte, güçlü özellikleri ve özelleştirme seçeneklerinden ötürü All in One SEO Pack’i tercih edenler de var.

Hangisini kullanacağınıza ilişkin karar her zamanki gibi size kalmış ve beklentinize bağlı. Birçok kişi farklı web sitelerinde bu eklentileri tercih ediyor yada bunların hiçbirini kullanmıyor farklı alternatiflere başvuruyor.

Peki siz hangi eklentiyi tercih edersiniz ve neden? Tamamen farklı bir şey kullanıyor musunuz? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde benimle paylaşın!

Yasin NAR

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur

 • Merhablar güzel bir makale olmuş yalnız şöyle bir sorum olacak. :Bu eklentilerin birde ücretli olanları mevcut aralarında araştırmama rağmen pek bir fark bulamadım açıkcası. Ciddi bir kalite söz konusumudur. Ortlama 250 TL bir rakama denk geliyor. Acaba değer mi diye merak ediyorum bu eklentileri ücretli almak.

  Cevapla
 • Admin

  Ben ücretsiz olarak kullanıyorum ve bana yetiyor. Önce ücretsiz olarak kullanmaya başlayın yetmez ise daha fazla özelliği kullanmaya ihtiyaç duyarsanız paralıya geçersiniz

  Cevapla
 • Ayhan Albayrak

  mrb;emeğin için tşk.
  yoast seo xml eklendisi var.ayrıca google xml haritası da eklemek gerekir mi?

  saygılarımla

  Cevapla
 • Admin

  Hayır
  Yoast seo kurduysanız google xml’i ayrıca kurmanıza gerek yok.

  Cevapla