Ben Yasin NAR.

İlköğretim, ortaokul ve liseyi istanbul’da okudum. Marmara Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi (İngilizce) bölümünden mezun oldum.

2011 yılında master için başvurduğum ve kabul aldığım Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü(GYTE) olmak üzere 3 devlet üniversitesinden ders programı sisteminin istenen dersi seçebilme özgürlüğünü vermesinden dolayı Türkiye’nin master ve doktora eğitimi vermek amacı ile kurulan iki yüksek öğretim kurumundan biri olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü tercih ettim.

Ders aşamasında tüm dersleri başarıyla verdikten sonra master tezi araştırması için bir yıl boyunca süren yazışmaların sonucunda kabul edildiğim İngiltere’ye University Campus Suffolk’a gittim. University Campus Suffolk’ta bir yandan master tezi araştırması yaparken diğer yandan üniversitenin MBA programına katıldım. MBA kapsamında Contemporary Issues in the Business Environment, Global Economic Trends, Strategic Change Management, Research Methods gibi MBA dersleri aldım ve tümünü başarıyla verdim. İngiltere’de master seviyesinde exam yerine proje olduğu için University Campus Suffolk’ta MBA programı kapsamında projeler hazırladım ve bütün projelerimi Apple üzerine yaptım. Bu projelerde Apple’ın Stratejik Analizini yaparak Apple’ı A’dan Z’ye inceledim. Mevcut iş stratejilerini, gelecek iş stratejilerini araştırdım. SWOT analizini yaptım (Güçlü, zayıf yönleri, karşı karşıya olduğu fırsatlar tehditler). Endüstri analizini yaptım. Apple’ın içinde bulunduğu IT endüstrisinin gelişimini inceledim. Apple’ın organizasyon yapısını, ürünlerini, Apple’ın ekonomik durumunu yıllara göre grafik ve tablolar eşliğinde ortaya koyup Apple’ın problemleri nasıl yönettiği, güçlü taraflarını nasıl geliştirdiğini inceledim. Apple’a gelecekle ilgili tavsiyelerde bulundum. Bu tavsiyelerin bir kısmının Apple tarafından uygulandığında başarılı sonuçlar verdiğini görmek (store sayısını arttırması, geniş ekranlı ürünler gibi ürün çeşidini arttırması…) ne kadar doğru tespitlerde bulunduğumu göstermekte ve beni mutlu etmektedir. Apple’ın diğer tavsiyelerimi de yerine getirdiğinde başarısını devam ettireceğini düşünüyorum.

2013 yılında Türkiye’ye döndüm. Master tezimi Satış Arttırıcı Pazarlama Stratejileri ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe  uygulamaları üzerine yaptım. Şu anda GYTE’de İşletme alanında doktora eğitimime devam etmekteyim.

Çalışma hayatıma ilk olarak üniversite sıralarındayken Teknosa’da IT departmanında bir stajyer olarak başladım. Burada donanımsal ve yazılımsal bilgisayar problemlerinin çözümüyle ilgileniyordum. Üniversite bittikten sonra Milli Eğitim Bakanlığında Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Bölüm Şefliği görevlerinde çalışmaya devam ettim.

Askerlik sonrasında Türkiye’nin en büyük bilgi teknolojileri akademisi olan BilgeAdam’da “Kurumsal Ofis Programları Eğitim Danışmanı” ünvanıyla çalışarak Vodafone, Turkcell, Arçelik, Citibank, Garanti Bankası gibi birçok ulusal ve uluslar arası firmaya ofis programlarıyla ilgili eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdim. Burada daha sonra akademik anlamda da ilerleyeceğim pazarlama ve satış alanını yakından tanıma fırsatı buldum.

Sonrasında pazarlama ve satışa ilgimden dolayı bir yazılım firmasında Pazarlama ve Satış uzmanı olarak çalışmaya başladım. Çalışanların time table’larını oluşturan dünyaca ünlü (173 ülkede 150 binden fazla kurumun kullandığı) bir yazılım ürününü yurtdışındaki merkezi ile tüm iş müzakerelerini gerçekleştirerek Türkiye’ye getirdim.

Şu anda iş hayatıma ve işletme alanında doktora yaparak akademik kariyerime devam etmekteyim.