İş hayatı için faydalı bulduğum zihinsel değişiklikler

by Admin Nisan 03, 2016

Yoğun iş hayatı içine kendimizi kaptırmışken sadece tatil zamanlarında yani zihinsel olarak içimizdeki sesi dinlemeye fırsat bulduğumuz zamanlarda sorguluyoruz hayatımızı. Bu sorgulama, işinizi daha iyi yapabilmek adına da olabilir daha radikal olarak işinizi kökten değiştirmek ile de ilgili olabilir. Her ne şekilde olursa olsun bazı kalıplaşmış fikirlerden uzaklaşmak, zihninizde yapacağınız bazı değişiklikler iş hayatınızda sizi mutluluğa götürmekte yardımcı olacaktır. Nedir bunlar bir göz atalım:

  • Yaşa takılmayın sadece bir sayıdır.

Çoğu insan iş hayatı için değişiklikler söz konusu olduğunda yaşı bahane eder malesef. Yaşınızın ilerlediği yada çok genç olduğunuz fikri önünüzdeki en büyük engellerden biri olmasın. Yaşa takılmayın. Başarılı olmamak için bahane bulduğunuz an, gerçekten başarısız olduğunuz andır. Yaptığın işe aşıksan geri kalan hiçbirşey önemli değildir. Yaşınız ne olursa olsun, neyi istiyorsanız onunla ilgili hayal kurun ve onu elde edebilmek için yol haritası belirleyin ve sizi bu hedefe ulaştıracak yolda ilerleyin, o yollarda faaliyetlerde bulunun etkinliklere katılın,  o yollardaki insanlarla tanışın. İnsanların, sizin hayatınızın bir parçası olmasını sağlayın. Mümkünse aktiviteleri toplantıları organize eden, başlatan hep siz olun, hayatta ne kadar başrolde olursanız, diğer özellikleriniz (yaş vb.) o kadar önemsiz olur (V for Vendetta filminde olduğu gibi).

  • Kendinize yatırım yapın.

Her gün yapmaktan keyif aldığınız arzuladığınız işinizle alakalı bilgiler edinin, okuyun izleyin, dinleyin. Bu konuda mentor olan kişilerle tanışın arkadaşlıklar dostluklar kurun. Sadece kendi alanınızda uzman olmanız  yeterli değildir, finanstan politika veya spora kadar her şeyi konuşabilen zeki biri olmalısınız. Nefes alır gibi bilgi sahibi olun ve öğrenme arzunuzu her şeyin üzerinde tutun. Bunları yaparken kendiniz ihmel etmeyin spora sevdiklerinize ve hobilerinize mutlaka zaman ayırın bu sizi tükenmişlik sendromundan kurtaracak rahatlatacaktır.

  • Kararları en kısa sürede alın, beyin yorgunluğundan kaçının.

Dikkatiniz günlük olarak tükenebilen bir kaynaktır ve üretkenliğinize engel olabilir.  Mental olarak ne kadar dayanıklı hale gelmiş olursanız olun, her zaman yeni olaylarla karşılaşır yeni kararlar vermeniz gerekir. Kolayca iptal edilebilen kararları en kısa sürede alarak akıl sağlığınızı koruyun ve tekrar eden görevlerinizi katı bir şekilde planlayın ki, beyninizi herşeyle meşgul olmaktan kurtarın.

  • Odaklanın ve odağınızı elde edene kadar odaklanma halinden çıkmayın.

Sıradan bir başarı ile olağanüstü bir başarının arasındaki fark saatlerce çalışabilmektir. Önemli bir işin tamamlanması gerektiğinde, uzun saatler çalışmanız gerekebilir. Odaklanmak oldukça önemlidir ve birşeye odaklanarak o konuda felsefe yapacak hale gelmeden, yıllarca iş dünyasında sistematik olarak kendi bilgi birikimini, deneyimini oluşturmuş kişilerle yarışamazsınız.

Odaklanma halinden çıkmaya başladığınızda bunu fark ederek durumunuzu gözden geçirin. Her gece günlük aktivitelerinizin analizini yapın. Ne istiyorsunuz ve bunu elde etmek için o gün ne yaptınız sorusunu kendinize sorun. İhiyaç ve isteklerinizi karşılayacak planlamayı gerekiyorsa tekrar yapın.

  • Büyük pencereden bakın, büyük düşünün.

2-5 yıllık planlarınızı henüz yapmadıysanız ve günlük olarak bunların üzerinden geçmiyorsanız bugünden itibaren yapmaya başlayın. Belirlediğiniz hedeflerle tutarlı hareket etmenin verdiği içsel hazzın etkisi hem zihinsel hem de fiziksel olarak size yansıyacaktır. Bu etkinin ve hazzın verdiği rahatlık hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza sağlayabilecek yolları ve yeni fırsatları görmenize engel olmasın. Sürekli gözünüz açık olsun, fırsatları sürekli kollayın ve unutmayın fırsatları, şansı sadece hazır olanlar değerlendirir. Bu yüzden daha önceki bir maddede söylendiği gibi kendinize yatırım yapın fırsatı, şansı hazır ol’da karşılayın.

  • Planlı olun

İşinizi planlayın ve önemlisi bu plana uyun. Planınızı uygulamaya koymanın en basit yolu, en az bir ay süresince, uygulayın. İstediğinizi elde ettiğinizi görünce ve bu durum alışkanlığa dönüşünce zaten isteseniz de bırakamayacaksınız.

  • Fark yaratan olun ve kendinize inanın

Hiçbir şey sizi hayallerinizi gerçekleştirmekten alıkoymuyor. Biri bunu gerçekleştirecekse bu sizden başkası değil. Hemen hemen başarısız olan herkes bir engele sahip. Başarılı insanlar ise zor sorunlara yaratıcı çözümler buldukları hikayelere sahiptirler. En karmaşık problemleri çözümü için öğrenebileceğiniz ve önebileceğiniz bir şey kalmadığı an harikalığı yakalamışsınız demektir.

İşinizde ve özel hayatınızda fark yaratmak için nereden ve nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, size şunu tavsiye edebilirim. Özel hayatınızda verici olmakla, iş hayatınızda ise hemen bir alana odaklanmakla başlayın. Eğer gerçekten sivrilmek istiyorsanız, elinizi taşın altına koymalı her gün isteğiniz için çalışmalısınız.

Ve son olarak başarının kesinleşmiş sadece bir formülü olmadığını hatırlayın. Akıl plan yapar kader gülermiş. Maneviyatınızı yüksek tutun ve gerektiğinde tevekkül etmeyi bilin.

Yasin NAR

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur