Gerekli WordPress SEO Eklentileri |

Gerekli WordPress SEO Eklentileri

Gerekli WordPress SEO Eklentileri

by Admin Nisan 23, 2017

İçerik yönetim sisteminiz (CMS) olarak WordPress’i seçip şirketinizin web sitesini bitirdiniz. İstediğiniz düzene, metinlere ve grafiklere sahip sayfalardan oluşan bir siteniz var artık. Tüm bağlantılar ve menüler de harika çalışıyor. Herşey bitti mi? Hayır… Siteniz görselliği ve fonksiyonelliği ne kadar güzel olursa olsun etkili optimizasyon olmaksızın, işleriniz herkes tarafından fark edilmeyecektir. İstediğiniz hedef kitlenin hepsine ulaşamadıktan sonra sitenizle ilgili geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur.

Ancak, kendi SEO’nuzu yapmak için hazır değilseniz veya bir uzman kiralamak ya da bir ajansla anlaşmaya gücünüz yetmiyorsa ne olacak? Ne yapacaksınız?

Optimizasyonu web sitenizin bir parçası haline getirin. Web sitenizi optimize etmenize yardımcı olabilecek çok çeşitli WordPress SEO eklentileri bulunur.

(İsterseniz ücretsiz web sitesi raporu alabilir ve WordPress sitenizin nasıl bir performans gösterdiğini görebilirsiniz)

Şirketinizin sektörü sunduğu ürün veya hizmet ne olursa olsun, aşağıdaki SEO WordPress eklentileri oldukça faydalıdır. Ancak bu eklentilerin her birini tek seferde yüklemenizi söylemiyorum. SEO’nuzu bir üst seviyeye taşıyabilecek olanları bulmak için bu araçlara ve seçeneklere daha yakından göz atmanızı öneriyorum. Aynı işlevi yerine getirebilen daha verimli bulduğunuz başka eklenti varsa tabiki onu kullanın. Sizin önerileriniz varsa yorum kısmında belirtirseniz listeye dahil edebilirim.

1. Yoast SEO

Bu eklenti WordPress kullanıcıları arasında en popüler, en çok indirilen ve en kapsamlı SEO çözümleri sunan eklentilerden biridir. SEO başlıkları, meta açıklamaları ve etkili anahtar kelime kullanımı gibi önemli öğelerin birçoğu üzerinden size yol göstereceği için SEO hakkında fazla şey bilmek zorunda olmadan kullanabileceğiniz bir araçtır.

Ayrıca, arşivler, kategoriler ve başlık etiketleri yazmanıza izin verir. Yoast, sitenizi güncellediğinizde, Graph meta verileri, site haritaları, ping arama motorları ve Twitter Kartlarını ön plana çıkarır. Kullanıcılar yerleşik bir sayfa analiz aracından veri toplayabilir, XML site haritası işlevsellik kazanabilir ve bazı teknik WordPress arama motoru optimizasyonlarını ekleyebilir.

2. All in One SEO Pack

Bu eklenti de tıpkı Yoast SEO gibi sitenizin SEO’sunu iyileştirmeye yarayan çok kapsamlı bir eklentidir. İşte burada herkesin en çok sorduğu soru: Yoast SEO mu, All in One SEO Pack mi?

Yoast SEO ve All in One SEO Pack karşılaştırması için buraya tıklayın.

3. Google XML Sitemaps

Baştan şunu söyleyeyim. Yukarıdaki 2 büyük SEO eklentisinden birini kurduğunuzda bu eklentiyi kullanmayın çünkü bu eklentiler de XML site haritaları oluşturduğu için ihtiyacınız yoktur.  Ya Google XML Sitemaps yada Yoast SEO/All in One SEO Pack ikilisinden birini kullanın çünkü her iki eklenti aynı anda etkin olursa, bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Websitenizin Google’da sıralanmaya başlamasının ilk adımı sitenin Google’da indekslenmesidir. Bir SEO stratejisinin hedeflerinden biri, arama motoruna sitenizi tanıtmaktır yani arama motorunun sitenizi indekslemesidir, kayda geçirmesidir diye diyebilirsiniz. Google, sayfaları sıralamadan önce onların nerede olduğunu bilmek zorundadır. Sitenize bir XML site haritası ekleyerek indekslemeye yardım edebilirsiniz.

En iyi WordPress sitemap eklentisi Google XML Sitemaps adlı eklentisidir, diğer 2 büyük eklenti de XML sitemap oluşturur ama bu eklenti daha ayrıntılı seçenek sunar. Google XML site haritası eklentisi ile, yeni içerik bölümü üretilir edilmez otomatik olarak bir site haritası oluşturulur ve böylece güncellenmiş web siteniz arama motorları tarafından kolayca erişilebilir halde tutulur.

4. Google Analytics by MonsterInsights

Web sitenizi yayınladıktan sonra, izlemek önemlidir. Değişim için fırsatların gerçekten var olduğu alanları görmediğiniz sürece web sitenizin performansını artıramazsınız.

Bu WordPress eklentisi, raporların değerini doğru bir şekilde anlamak için biraz Google Analytics bilgisine sahip olmayı gerektirir. MonsterInsights tarafından hazırlanan Google Analytics WordPress eklentisi, web sitenizin giden ve dahili bağlantıları izlemek, web sitesi kullanıcı demografik bilgileri ve daha fazlasını ölçmek için veri gönderecek olan sayfalara bir izleme kodu yerleştirir.

5. LinkPatrol

Uygun bir web optimizasyon stratejisi bağlantı inşa etmeden tamamlanmaz. Linkler, web sitenizin ne kadar saygın ve güvenilir olduğunu gösterir; dolayısıyla her bağlantının bir amacının olması ve yetkili kaynaklardan gelmesi, yetkili kaynaklara gitmesi önemlidir.

Oluşturulan tüm bağlantılar eşit değildir. Düşük kaliteli sitelere bağlanmak, web sitenizin itibarını, güvenirliğini düşürür ve bu da arama sonuçlarındaki sıranızı düşürecektir.

Web sitenizdeki bağlantıları kontrol etmenize yardımcı olmak için LinkPatrol WordPress eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti ücretlidir. Ancak sitenizdeki tüm giden bağlantıları izlemenizi, hangi bağlantıların link juice verdiğini öğrenmenizi, spam içerikli bağlantıları temizlemenizi, çapa metninizi iyileştirmenizi ve web sitenizdeki herhangi link güvenilirliği problemlerini gidermesinizi sağlar.

6. WordPress Related Posts

İlişkili yazılar yada benzer yazılar olarak bir eklenti sitenizde mutlaka olmalı!.. Ben bu eklentiyi çok basit ve verimli bulsam da bu eklentiye benzer diğer eklentiler için buraya göz atabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde ziyaretçi okuduğu yazının altında benzer yazıları görmüş oluyor ve onlara tıklayarak sitede geçirdiği süreyi artıyor. Böylece sitenizin kalitesi artıyor, siteniz arama motorlarında daha üst sıralara çıkmaya başlıyor ve bunun sonucunda ziyaretçi sayınız artıyor.

7. W3 Total Cache

Mükemmel görünümlü bir web siteniz olabilir, ancak yine de insanları bir müşteri haline getirmekte başarılı olamayabilirsiniz. Peki neden?

Çünkü çok fazla içeriğe, videolara, grafiklere ve hareketli nesnelere sahip olduğunuz için web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürüyor. SEO aynı zamanda performans demektir. En etkili önbellek eklentilerinden biridir. Bir çok önbellek işleminin hepsini aynı anda yapabilmektedir. CSS, JS ve HTML dosyalarını küçültür ve sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

8. All in One WP Security & Firewall

Bu eklenti, korsanların ve virüslerin web sitenize zarar vermesini zorlaştıran bir şifre aracı, kullanıcı numaralandırma ve giriş koruması sunar.

9. SEO Optimized Images

SEO Optimized Images eklentisiyle, her görüntüye SEO dostu alt ve başlık öznitelikleri uygulayabilirsiniz.

Resimler sıklıkla gözden kaçan bir SEO unsurudur. Web sitenizdeki görüntülere ihtiyacınız var ve bunların tam olarak optimize edilmesi gerekiyor. Bir resim bin kelimeye bedeldir ve iyi optimize edilmiş bir resim, sayfanın değerine ek bir artış sağlar.

10. Smush Image Compression and Optimization

Sitenizdeki resimlerin boyutlarını kalitesinden ödün vermeden küçültüp resimlerin daha az yer kaplamasını ve daha hızlı yüklemenizi sağlayan eklentidir. Eklentiyi kurup aktif hale getirdikten sonra eklentinin smush.it butonuna tıklayarak tüm resimlerimizin boyutlarını küçültmüş oluyorsunuz.

***

Son olarak All in One SEO pack ve YOAST SEO eklentileri ana eklentilerdir. İkisi de aynı işlevi yapar dolayısıyla bir arada kullanmayın çakışır. Birini seçin. Diğer eklentiler yardımcı eklentilerdir diyebiliriz ve beraber kullanımında hiç bir sorun yoktur. Yani 1 ve 2 numaralı en iyi wordpress seo eklentilerinden birini tercih etmelisiniz. Veya sıra ile deneyebilir ve daha sonra karar kılabilirsiniz. Burada ele aldığımız eklentiler dolaylı olarak veya doğrudan bir sitenin SEO puanını yukarı çeken eklentilerdir. Bu konuyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğu için elimden geldiğince konuyu özetlemeye çalıştım. Ayrıca yararlı bulduğum şu sayfaya da göz atabilirsiniz.

Yasin NAR

Sosyal Medyada Paylaş

E-Posta Bülteni

Sitede çıkan son yazılardan haberdar olmak için e-mail adresinizi bırakın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur