Hootsuite Kullanımı |

Hootsuite Kullanımı

Hootsuite Kullanımı

by Admin Şubat 05, 2017

Hootsuite Nedir?

Hootsuite ile tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir merkezden kolayca yönetebilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu araç ile tek tek sosyal medya hesaplara girip paylaşım yapmaktansa tek bir merkezden aynı anda paylaşım yapmış olur. Ve ayrıca belirli günlerde ve saatlerde yapmak istediğiniz paylaşımı önceden kurabilir her gün bu işe zaman ayırmamış zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Raporlama özelliği ile yapacağınız paylaşımların istatistiksel raporlarını görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin daha çok hangi saatler arasında geldiğini görebilir, tıklama oranı ve etkileşimi en yüksek olan yani en çok ilgi çeken paylaşımlarınızı görmüş olursunuz.

Hootsuite Nasıl Kullanılır?

Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan programa üye olmak oldukça kolaydır. HootSuite.com’a girdikten sonra ister e-posta adresinizle isterseniz bir sosyal medya hesabınızla kayıt olabilirsiniz. Program, ücretsiz sürümü için en fazla 3 sosyal ağı kontrol etmenize izin veriyor. Ücretli sürümde ise sınırsız sayıda hesabı HootSuite’e ekleyebiliyorsunuz. Hangi sosyal medya hesaplarınızı entegre etmek istiyorsanız onları seçiyorsunuz. Bu işlemin ardında ana panelinize yönlendiriliyorsunuz.

hootsuite_publisher

Publisher butonuna tıklıyorsunuz.

Karşınıza “Send to…” ve “Compose Message” bölümleri çıkacak. Bu bölümleri özetlersek;

“Send to…” paylaşım yapmak istediğiniz sayfanın seçiminde kullanılır.

İstediğiniz sayfayı seçerek “Compose Message” adlı yere gelerek mesajınızı yazabilir, URL paylaşacaksanız aşağıda gördüğünüz “Add a Link” alanına kopyalayarak kısaltabilirsiniz. Onun sağ tarafında bulunan ataç ikonu ile görselinizi ekleyebilirsiniz.

Zaman ayarlaması için ataç ikonunun yanında takvim ikonu bulunmakta. Buradan paylaşımınızın  saat ve tarihini ayarladıktan hemen sonra “Schedule” diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Yer bildirim ikonu ile bulunduğunuz alanı yayınlamak da sizin elinizde.

Organizasyon Profili Üzerinden Çalışanlarınıza Görev Ataması Yapın

hootsuite_organizasyon Görev ataması özelliği oluşturduğunuz organizasyon üzerinden çalışanlara görev ve yetkiler verebilmeniz mümkün. Hangi hesapların kimler tarafından yönetileceğini belirleyebilir. Çalışanlarınıza belirli görev tanımları ekleyerek hesap üzerindeki kontrollerinin derecesini belirleyebilirsiniz. Takımlar oluşturarak takımlarda hangi sosyal hesapların ve hangi kişilerin hangi görevlerle yer alabileceğini belirleyebilirsiniz. Ancak tüm bunlar için Assignments’tan “Create an organization” düğmesini kullanarak öncelikle bir organizasyon oluşturmanız gerek.

Akışlar (Streams) nedir, ne işe yarar?hootsuite_streams

Akışlar, sosyal ağlarınızdaki sohbetleri izlemek ve etkileşimde bulunmak için kullanılır. Kitlenizi izleyip, etkileşimde bulunmak ve büyütmek için 3 tür akış oluşturucusu vardır. Hedeflerinize özel akış oluşturucunuzu seçebilirsiniz.

Kitlenizle Etkileşim(Engage With Your Audience): Twitter ve Facebook Sayfaları için kullanılabilir.
Kitlenizi genişletin(Expand Your Audience): Twitter ve Instagram için kullanılabilir
Sosyal ağlarınızdan herhangi biri için akışları kendi başınıza eklemeye hazır olduğunuzda,  Tüm Akış Oluşturucusuna Göz At’ı (Browse All Streams Builder) deneyin.

Akışları, sekmeler altında organize edebilirsiniz. Her Hootsuite hesabı 20’ye kadar sekme ekleyebilir ve her sekme 10 adet akış içerir.

hootsuite_tabs

Mobil cihazlardan da HootSuite’e erişebilirsiniz

Mobil cihazlardan da hootsuite erişebiliyorsunuz. Ofis ortamında olunmadığı zaman sosyal medya hesaplarının takip edilmesi gerektiğinde HootSuite’in mobil uygulamaları üzerinden hesaplarınıza erişebiliyorsunuz.

Instagram yayını içini Hootsuite uygulamasını telefonunuza kurmanız şart!..

Hootsuite ile postlarınızı Instagram’a göndermek (instagram’da paylaşılmasını sağlamak), diğer sosyal ağlarınıza gönderilmesinden biraz farklıdır, çünkü yayınlar telefondaki Hootsuite ve Instagram uygulamaları aracılığıyla bir mobil cihazda manuel olarak yayınlanır. Hootsuite’den Instagram profilinize postları gönderdiğinizde veya yayınlamayı zamanlayıp(schedule) yayın zamanı geldiğinde, Hootsuite mobil uygulamasına Instagram ile postu kolayca yayınlayabileceğiniz bir bildirim gönderir. Bu bildirime tıklayarak instagrama bağlanır ve yönergeleri izleyerek postunuzu yayınlamış olursunuz. Yani instagramda diğer sosyal ağlardan farklı olarak manuel bir yayın yapmanız gerekiyor.

Instagram’da zamanında bir yayın yapmak için şu 2 noktayı unutmuyoruz:

1-Telefonunuz, instagram yayının zamanı geldiğinde açık olsun ki yayının bildirisi telefondaki hootsuite uygulamanıza zamanında gelsin ve bu bildiriyi tıklayarak instagramda ilgili hesaba bağlanıp yayını zamanında yapmış olun.

2-Telefonunuza gelen Hootsuite bildirisine tıklamadan önce hangi instagram hesabınızdan yayın olacaksa o instagram hesabına giriş yapınki bildiriyi tıkladığınzda hootsuite uygulaması o hesaba direk bağlanabilsin.

Yani instagram yayını için Hootsuite’in web uygulamasında yayının zamanlaması yada yayını yapmak yetmiyor. Yayın zamanı geldiğinde hootsuite telefon uygulamanıza gönderilecek bildiriyi beklemeniz ve bu bildiriyle yayını kendiniz yapmanız gerekiyor.

Hootsuite ve Instagram Sorunu

Diyelimki zamanlanmış post bildirisi geldiğinde uyku halindesiniz veya evrimdışısınız. Kaçırdın. Instagram yayını yapılmamış olur.

Birden fazla Instagram hesabı yönetiyorsanız Hootsuite mobil uygulaması sadece resmi Instagram uygulamasını açacağından ve Hootsuite hangi hesabın bağlı olduğunuza bakılmaksızın oturum açılmış olan hesaba postu göndermeye çalışacaktır.

Hootsuite’in Instagram planlama sürecinin ne kadar büyük sakıncalar ve eksiklikler içerdiğini görüyorsunuz. Ama bunun Hootsuite’ın hatası olmadığını söylemek isterim. Instagram tarafından sağlanan API kısıtlamaları dahilinde Hootsuite elinden gelen her şeyi yapıyor.  Instagram’ın API’sini değiştirene kadar bu durumun malesef devam edeceğini söylemek zorundayım.

Raporlama ve Analiz

Sosyal medya uzmanları ve firmalar için ayrı bir önem arz eden bölümlerden biri de analiz ve raporlamadır. Bu kısma kontrol panelinde analytics kısmından ulaşırız. Çeşitli rapor şablonları mevcuttur. Özelleştirilmiş raporlar oluşturma imkanınız da bulunuyor. Aynı zamanda belirlediğiniz bu raporları aylık, haftalık ya da günlük olarak istediğiniz mail adreslerine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Hootsuite’i kullanmaya başlamak için tıklayın.

Yasin NAR

Sosyal Medyada Paylaş

E-Posta Bülteni

Sitede çıkan son yazılardan haberdar olmak için e-mail adresinizi bırakın!

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur