Sosyal Medya Yöneticisinin Geliştirmesi Gereken Yetenekler |

Sosyal Medya Yöneticisinin Geliştirmesi Gereken Yetenekler

Sosyal Medya Yöneticisinin Geliştirmesi Gereken Yetenekler

by Admin Şubat 14, 2016


Sosyal medya profesyonelleri sosyal medyanın nereye gideceğini bilmeli, yeni trendleri öngörebilmeli, kendi markaları için bu öngörülerden nasıl çıkar sağlayacağını planlamalı ve sonraki aşamada bunu gerçekleştirebilmelidir. Gelişen sosyal medya karşısında sosyal medya yöneticilerinin de aynı oranda gelişmesi gerekmektedir.

Sosyalmedya.co sitesi sosyal medya yöneticilerinin geri kalmamak için becerilerini geliştirmesi gereken alanları şöyle sıralamış:

Kanal yönetimi : Gazeteler, elektronik posta, sosyal ağların her biri… Hepsi birer kanaldır. Sosyal medya yöneticilerinin bütün bu kanalları nasıl kullanılacağını bilmesi gerekir. Sosyal ağlara yeni özellikler ve işlevler katarak onların kapsamını genişletiyoruz. Her bir yeni özelliğin nasıl kullanabileceğinizi ve stratejilerinize olan etkilerini öğrenmeniz gerekiyor. Öte yandan tüm sosyal ağlar gittikçe birbirine benzemeye ortak bir noktada buluşmaya başlıyor. Twitter, daha çok Facebook gibi görünmeye başladı. Facebook ise Periscope ve LinkedIn benzeri araçlar yayınladı. Tek tip görünmeye başladılar. Her bir sosyal ağ videolar üzerinde yoğunlaşıyor. Tüm bu sosyal ağlar arasındaki farkları çözmeye çalışın. İncelikleri bulun ve bunlara değinin. Bu şekilde farklılık oluşturabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri: Tüm şirketlerin sosyal medyanın müşteri hizmetleri için ne kadar önemli bir kanal olduğunu bilmesi gerekir. Bugün arama motorlarında firma adını yazdığınızda o firmanın bir ürünü ile ilgili sosyal medyada dile getirilen bir şikayet ilk sırada yer alabilmektedir. Böyle bir durum firmanın itibarını yerle bir etmekle kalmayıp kısa sürede müşteri kaybına ve faaliyetlerini durdurma noktasına dahi getirebilir. Bunun için sosyal medya yöneticisi sosyal medyanın önemini çalıştığı şirketlerde yeterince dile getirmeli ve sosyal medya desteği ekipleri kurularak müşteri desteği verilmeye çalışılması, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlanması gerekmektedir. Ancak ne yazıkki hala sosyla medya kanalı üzerinden müşteri desteğini birçok işletme göz ardı ediyor. Sosyal medya ekibinin müşteriye yaklaşım yöntemlerini iyi bilmesi gerekiyor. Bu ekibin eğitim görmüş kişilerden oluşması çok önemlidir.

İçerik üretimi: İçerik üretimi, internetteki uçsuz bucaksız içeriğin arasından marka için spesifik bir tema çerçevesinde seçim yaparak bunu anlamlı ve organize biçimde sunmaya çalışmak, iş tanımı özetle bilgiyi/veriyi incelemek, ayıklamak, sınıflandırmak, düzenlemek ve yayınlamak olarak tarif edilebilir. İçerik üretimi sosyal medyanın etkinliğini birebir etkileyen bir araçtır. İyi bir içerik hiçbir medyanın yapamayacağı etkiyi yaparak satışları, tanınırlığı patlatabilir. Kötü bir içerik negatif bir etki bırakıp herşeyi alt üst edebilir. Bu yüzden içerik üretimi son derece önemlidir.

Videografi: İçerik her ne kadar fotoğraf, yazı, müzik, video vs. herşeyi kastediyorsa da son yıllarda olduğu gibi gelecekte de videolara eğilim daha da artacak görünüyor. Tüm sosyal medya alanında video izlenmesinde inanılmaz rakamlara ulaşılmaya devam ediliyor. Şirketlerin %70’i videoların en etkili pazarlama aracı olduğunu düşüncesinde. Video izleyen tüketiciler için markaların başlıca yapması gereken şey, tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamak ve çözmek. “Nasıl Yapılır?” videoları veya viral yada ilginç videolar çok iyi sonuç verecektir. Videolar verilen mesajın kullanıcıların hızlı bir şekilde anlamalarını kolaylaştırıyor.

Videoların şirketlerin tanıtımında çok önemli rol oynadığı da görülüyor ancak. Tüm bunları başarılı bir şekilde sonuçlandırmak için sosyal medya uzmanlarının video içeriği ile ilgili detaylarla dikkat etmesi gerekiyor.

Analizler: Analizlerin önemini herkes biliyor ancak analitik firmalara sosyal medyadaki önemi için gereken değer halen verilmiyor. Analitikler vereceğiniz her bir kararınızda yardımcı olur. Neyi, nerede, ne zaman yayınlayacağınızı, bu yayına ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini ve işinize olan katkıları gibi birçok soruya cevaplar bulmanızı sağlar.

Sosyal medya araçları artık sadece beğenme ve takipleşmenin yapıldığı ortamlar değil. Sosyal medya kanallarının kendi analitikleri araçları mevcuttur (Twitter analytics, Youtube Insights, Facebook Insights, Google Analytics). Sosyal medya uzmanlarının bu araçları çok iyi kullanması gerekmektedir.

Dijitalleşen dünyada web ve SM analitiği gelecek vadeden mesleklerin başında geliyor. Büyük bir ihtimalle yakın gelecekte, istatistik, müşteri&web analitiği ve SM pazarlama konularını harmanlayabilen kişiler revaçta olacak.  Önleminizi alıp, şimdiden web analitiği hakkında uzmanlaşmanız size büyük fayda getirecektir.

Proje yönetimi: Sosyal medya yöneticileri için beceri gerektiren bu son alan Proje yönetimidir. Proje aktivitelerini yönetmek için pek çok farklı yaklaşım vardır. Fakat hangi metodoloji kullanılmış olursa olsun, genel olarak projenin hedefleri, zaman çizelgesi ve maliyetine dikkatli bir şekilde özen gösterilmeli, projenin katılımcılarının rol ve sorumlulukları belirlenmelidir. Tüm bir hafta boyunca sosyal medya yöneticilerinin aşağıdaki günlük iş listesine uyması projelerin yönetiminde uzmanlaşmasını sağlar.

Bir sosyal medya yöneticisinin günlük işleri muhtemelen şu şekildedir:

  • Günün içeriğini belirleme
  • İşletmelerle ilgili haberleri takip et
  • Sosyal medya stratejinizi ana pazarlama kampanyalarına göre oluşturun
  • İçerik küratörlüğü çalışmalarını paylaşma
  • 5 sosyal ağ kullanıcısıyla bağlantı içerisinde olmak
  • Müşteri hizmetleriyle ilgili soruları cevaplandırmak
  • CEO’nun Periscope üzerinde ki yayınlarını organize etmek
  • Bir sonraki günün sosyal içeriklerinin planını yapmak

Tüm bir hafta boyunca sosyal medya yöneticilerinin bu listeye uyması projelerin yönetiminde uzmanlaşmasını sağlar. Proje aktivitelerini yönetmek için pek çok farklı yaklaşım vardır. Fakat hangi metodoloji kullanılmış olursa olsun, genel olarak projenin hedefleri, zaman çizelgesi ve maliyetine dikkatli bir şekilde özen gösterilmeli, projenin katılımcılarının rol ve sorumlulukları da kesinlikle gözden kaçırılmamalıdır.

Kaynak: Sosyalmedya.co

Sosyal Medyada Paylaş

E-Posta Bülteni

Sitede çıkan son yazılardan haberdar olmak için e-mail adresinizi bırakın!

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur