Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir Nasıl Yapılır? |

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir Nasıl Yapılır?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir Nasıl Yapılır?

by Admin Ağustos 30, 2016

YENİDEN PAZARLAMA NEDİR?

google-remarketing-infographic

Türkçesi “Yeniden Pazarlama” olan Remarketing, daha önce pazarlama faaliyeti ile sitenize çektiğiniz bir kitleyi yeniden hedefleyerek(Retargeting) onlara yeniden pazarlama faaliyeti yapmaktır.

25 Mart 2010 Google AdWords için en önemli tarihlerin biridir. Google, istenilen eylemleri (satın alma, sorgulama, kaydolma, vs.) gerçekleştirmeden web sitelerinden çıkan kullanıcılar için reklamcılara kendi ürün ve hizmetlerini yeniden pazarlama imkanı veren Remarketing’in doğumunu açıklayarak internet reklamcılığına yeni bir pazarlama faaliyeti sundu.

Remarketing sitenizi ziyaret etmiş, fakat istediğiniz eylemi (satın alma, sorgulama, kaydolma, vs.) gerçekleştirmeden çıkmış olan potansiyel kullanıcıları yeniden hedefleyerek onlara Google’da arama yaptıkları, diğer web sitelerini gezdikleri ya da mobil uygulamaları kullandıkları sırada istediğiniz reklamı göstermenizi sağlar.

Adwords ile yapılan yeniden pazarlama, Temmuz 2012’de Google Analytics ile birbirine bağlanmıştır. Web sitenizin tüm sayfalarına uygulanan Google Analytics kodu ile web sitenizin trafiğini izleyebilir ve ziyaretçilerinizi de yeniden hedefleyebilirsiniz. Google Analytics’te kullanılan mevcut ölçüler ve metrikler AdWords yeniden pazarlama listesi oluşturmak için kullanılabileceğinden bu durum reklamcılara daha fazla hareket alanı sunmaktadır.

YENİDEN PAZARLAMA (REMARKETING) ve YENİDEN HEDEFLEME (RETARGETING) ARASINDAKİ FARK

“Yeniden Pazarlama” markanızla daha önce ilgilenmiş potansiyel müşterileri “yeniden hedefleyerek” yapılan pazarlama faaliyetidir. Yeniden pazarlama işi yeniden hedefleme gerektirdiği için sektörde bu 2 terim birbirinin yerine kullanılır.

YENİDEN PAZARLAMANIN FAYDALARI

Satışlarınızı veya kullanıcı kayıt işlemlerini artırmayı ya da markanızın bilinirliğini güçlendirmeyi hedefliyor da olsanız, bir yeniden pazarlama kampanyası oldukça işinize yarayacaktır. Yeniden Pazarlamanın faydalarını genel olarak şöyledir:

  • Kullanıcılara satın alma olasılıklarının en yüksek olduğu sırada erişim: Kullanıcılar işletmenizle bir kere etkileşime girdikten sonra onlara erişebilirsiniz. Bu iletişim ürününüzü aradıkları, diğer web sitelerini ziyaret ettikleri ve diğer mobil uygulamaları kullandıkları sırada kurulabilir. AdWords yeniden pazarlama, müşterilerinizi, en çok ilgilendikleri sırada web sitenize ve uygulamanıza çekmek için uygun temas noktalarını sağlar.
  • Reklam hedeflerinize göre uyarlanmış listeler: Reklam hedeflerinize göre farklı kullanıcı gruplarına farklı mesajlar iletilir. Remarketing listelerinizi belirli reklam hedefleri doğrultusunda özelleştirebilirsiniz. Örneğin, alışveriş sepetine birşeyler ekleyip ancak işlemi tamamlamayan kişilere reklam göstermek için “alışveriş sepetini terkedenler” listesi oluşturabilirsiniz.
  • Marka bilinirliği ve güvenilirliğini artırma: Potansiyel müşterilerinizle onlar birçok farklı sitedeyken etkileşime girersiniz. Marka bilinirliği ve güvenilirliğini artırırsınız. Reklamlarınızı farklı sitelerde gören kullanıcılar “Her yere reklam vermişler” diyeceklerdir.
  • Büyük Ölçekli Erişim: Remarketing listenizde bulunan kullanıcılara Google’da arama yaptıklarında veya 2 milyonun üzerinde web sitesi ve mobil uygulamadan oluşan Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullandıklarında ulaşabilirsiniz. Büyük ölçekli bir erişim sağlanır.
  • Verimli fiyatlandırma: Hedef EBM ve ROAS gibi otomatik teklif stratejileri ile yüksek performanslı yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz. Gerçek zamanlı teklif verme yöntemi; reklamınızı görüntüleyen kullanıcı için optimum teklifi hesaplayarak, reklam açık artırmasını mümkün olan en iyi fiyatla kazanmanıza yardımcı olur. Google’ın açık artırmasını kullanmak için hiçbir ek ödeme yapmanız gerekmez.
  • Reklam oluşturma kolaylığı: Reklam galerisini kullanarak ücretsiz birden çok metin, resim ve video reklamları üretebilirsiniz. Dinamik remarketing kampanyaları ile dinamik reklamlar oluşturabilirsiniz.
  • Kampanya analizi: Reklamlarınızın nerede gösterildiği, ne fiyat ödediğiniz ve kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili raporlara sahip olursunuz.

YENİDEN PAZARLAMA ÇEŞİTLERİ

Yeniden pazarlamayı farklı yöntemler kullanarak yapabilirsiniz. Google’ın bize sunduğu yöntemler şöyle:

    • STANDART YENİDEN PAZARLAMA:

Geçmişteki ziyaretçileriniz Görüntülü Reklam Ağı(Google Display Network) web sitelerinde gezindikleri ve Görüntülü Reklam Ağı uygulamalarını kullandıklarında onlara reklamınızı gösterirsiniz.

    • DİNAMİK YENİDEN PAZARLAMA:

2013 haziranda duyurulan Dinamik Yeniden Pazarlama ile kriterler başlangıçta belirlenerek farklı hedeflemeler yapılmaktadır. Örneğin ürüne göz atıp çıkan yada alışveriş sepetine ürünü ekleyen ama alışverişi tamamlamayan kullanıcılar hedeflenir. Kullanıcılara web sitenizde görüntüledikleri ürün ve hizmetleri içeren reklamlar göstererek yeniden pazarlamayı bir üst seviyeye çıkarır daha mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

Standart Yeniden Pazarlama ve Dinamik Yeniden Pazarlama Farkı

  • Standart yeniden pazarlama, daha önce web sitenizi ziyaret etmiş veya mobil uygulamanızı kullanmış olan kullanıcılara reklam göstermenize olanak tanır. Dinamik yeniden pazarlama ise kitlenize uygun olarak hazırlanmış reklamlar göstermenize ve önceden sitenizi ziyaret etmiş olan kullanıcıları başladıkları alışverişi tamamlamak üzere sitenize çekerek satış gerçekleştirmenize yardımcı olur.
  • Yani standart yeniden pazarlama ile daha genel reklamlar yapılır iken dinamik yeniden pazarlama ile kullanıcıların ilgi duydukları ürün ve hizmetlerle alakalı reklamlar yapılır, alışverişe kaldıkları yerden devam etmeleri sağlanır.
  • Standart yeniden pazarlama belirli bir ürüne yönelik promosyonda yararlı olur. Örneğin köpekbalığı şekilli şapkaları elden çıkarmak istiyorsanız… Aynı zamanda bir duyuru aracı olarak kullanıldığında çok yararlı olur. Mesela tüm ziyaretçilerine yeniden markalaştığını duyurmak isteyen işletmeler standart yeniden pazarlamayı kullanacaktır.

n11

    • MOBİL UYGULAMALAR İÇİN YENİDEN PAZARLAMA:

Daha önce mobil uygulamanızı kullanmış veya mobil web sitenizde gezinmiş olan kullanıcılar başka mobil uygulamalar kullandıkları veya başka mobil web sitelerinde gezindikleri sırada onlara reklam gösterirsiniz.

    • ARAMA AĞI REKLAMLARINA YÖNELİK YENİDEN PAZARLAMA LİSTELERİ:

Temmuz 2013’te duyurulmuş olan son yöntemdir. Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (ARYPL), sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılar için Google’da arama yaptıklarında, tekliflerinizi ve reklamlarınızı bu ziyaretçiler için uyarlamanıza olanak sağlayan bir özelliktir. Örneğin daha önce web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara Google’da ürünlerinizi aradıklarında bir indirim teklif edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

    • VİDEO YENİDEN PAZARLAMA:

Şubat 2013’de duyurulan YouTube yeniden Pazarlama ile, YouTube ve video iş ortağı sitelerindeki milyonlarca kullanıcıya, videolarınız veya YouTube kanalınızla geçmişteki etkileşimlerini temel alarak özel reklamlar gösterebilirsiniz. Buna “video yeniden pazarlama” denir. Videolarınızı veya kanalınızı daha önce görmüş olan kullanıcılara mesajınızı tekrar iletirseniz, yatırım getirinizi artırma olasılığınız yükselir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

    • E-POSTA LİSTESİYLE YENİDEN PAZARLAMA:

Gmail gibi bir e-posta istemcisi kullanıyorsanız, e-postanızın içeriğine dayalı reklamlar fark edeceksiniz. Ayrıca belirli bir siteden ürün aldıktan ya da sitenin bültenlerine üyelik gerçekleştirdikten sonra, diğer ürünler hakkında e-mail gönderilmesi de yeniden pazarlamadır.

    • SOSYAL MEDYA YENİDEN PAZARLAMASI:

Sosyal medya yeniden pazarlaması, yeniden pazarlanacak reklamları Google Reklam Ağı sitelerinde değil sosyal ağlarda gösterir. Hepsiburada.com’da bir ürünü alışveriş sepetinde bırakıp facebook’a girdiğinizde o ürünün reklamıyla karşılaşırsınız.

Yeniden Pazarlama özellikle e-ticaret siteleri tarafından daha çok kullanılır. E-ticaret sitelerinde Forrester araştırmasına göre gelen ziyaretçilerin %96’sı, herhangi bir satın alma faaliyetinde bulunmuyor. İşte onları geri sitenize çekmek için remarketing oldukça etkilidir.

Şunu unutmayın, sitenize tekrar gelen kullanıcıların satın olma oranı yeni ziyaretçilerinkinden 4 kat fazladır.

YENİDEN PAZARLAMADA ZİYARETÇİ ÇEŞİTLERİ VE KULLANILMASI GEREKEN STRATEJİLER

Yeniden pazarlama yaparken hedef kitlenize uygun yeniden pazarlama reklamları seçmeniz minimum maliyetle maksimum gelir elde etme açısından oldukça önemlidir.

  • Genel ziyaretçiler– Web sitenizi ziyaret etmiş ancak belli ürünleri incelememiş ziyaretçiler.
    Strateji: Remarketing ile sitenizdeki en popüler ürünleri gösterin.
  • Ürün veya hizmetleri incelemiş ziyaretçiler – Web sitenizdeki ürün veya hizmet sayfalarını incelemiş ancak alışveriş sepetine eklememiş ziyaretçiler
    Strateji: Remarketing ile incelenen ürünleri, önerilen ürünlerle birlikte gösterin.
  • Alışveriş sepetini terk eden ziyaretçiler– Alışveriş sepetine ürün veya hizmeti eklemiş ancak satın alma işlemini tamamlamamış ziyaretçiler
    Strateji: Alışveriş sepetine eklenen ürünü gösterin. Örneğin “siparişinizi tamamlayın %20 indirim kazanın” gibi bir indirim reklamı dönüşüm oranınızı daha da arttıracaktır. Sepetteki ürünlerin yanında incelenen ve önerilen birkaç ürün de gösterebilirsiniz.
  • Alışveriş yapmış ziyaretçiler– Geçmişte sizden alışveriş yapmış ziyaretçiler.
    Strateji: Satın alınan ürünlerle ilgili ürünler gösterin. Yani birlikte sıkça satın alınan ürünleri gösterin. Ayrıca popüler ürünleri de gösterebilirsiniz.

YENİDEN PAZARLAMA NASIL YAPILIR?

Yeniden pazarlamayı kullanmak için Google Adwords hesabınızla bir remarketing kodu oluşturursunuz. Kod, küçük bir JavaScript kodudur ve sitenizin performansını etkilemez. Ziyaretçileriniz kodu fark etmezler.

Bu kodu (etiket de denir) web sitenizde ziyaretçiyi çekmek istediğiniz sayfalara eklemeniz gerekir. Bu kodu sitenizdeki sadece bir sayfaya yada bir kategoriye de yapıştırabilirsiniz. Her yeni ziyaretçi sitenize geldiğinde bu kod sayesinde o kişinin bilgisayarında cookie denilen bir çerez oluşturulur, bu kullanıcının ip adresi gibi bilgisayarı tanımlayıcı bilgileri alınır. Bu kişi böylece potansiyel alıcı olarak tanımlanır. Bu kullanıcı adwords reklamların olduğu diğer siteleri gezdiğinde sizin ürünlerinizi görecektir.

Yeniden pazarlama kampanyasını Google’da oluşturmaya başlamak için tıklayın.

Burada sırayla adımları izlediğinizde Görüntülü Reklam Ağı için ilk yeniden pazarlama kampanyanızı oluşturmuş olacaksınız.

Adımların sonunda verilen kodu tüm sayfalarınızın body kısmına ekliyorsunuz. AdWords remarketing kodunu almak ve sitenize uygulamak işte bu kadar basit.

Yasin NAR

Sosyal Medyada Paylaş

E-Posta Bülteni

Sitede çıkan son yazılardan haberdar olmak için e-mail adresinizi bırakın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur